04-8413171

דגשים לבחירה מקצועית של מעקות ברזל בטיחותיים

19 ספטמבר, 2017

אם בוחרים אותם נכון ומקפידים על הדגשים שיובאו כאן, אז בחירה במעקות ברזל יכולה להיות פתרון אולטימטיבי לשילוב בין צרכים דקורטיביים ובטיחותיים לבית ולעסק. היתרונות הגדולים של חומר הגלם, הן החוזק, העמידות, הנוכחות והתחזוקה הנוחה של הברזל. לצד אלו, יש להיזהר "לא ליפול", תרתי משמע, עם חומר גלם לא איכותי, שאינו עומד בתקן הישראלי והתקנה לא מקצועית. כל הטיפים לפניכם: 

ברזל בטוח

מעקות ברזל מבטיחים לכם הגנה מקסימאלית על פתחים מסוכנים, כגון במרפסות ומדרגות. הברזל עצמו מהווה חומר גלם חזק, שיכול לשאת משקל רב בנפחים קטנים יחסית. הוא קל לאחיזה, גמיש הרבה יותר ממה שחושבים עליו ומשכך, מאפשר תמיכה והגנה בדיוק במקומות המסוכנים. אלא שהתקנת מעקות ברזל צריכה להיות מותאמת לפיתולים ולפתחים שבהם הם מוצבים, כך שהם יכסו את השטחים המסוכנים, ברווחים הנכונים. התקנה לא מקצועית, עלולה להיות מסוכנת, דווקא בשל תדמיתו העוצמתית של הברזל והעובדה שהמשתמשים סומכים על חוסנו, יש להפקיד להמנע ממלכודות אפשריות ולבחור מתקינים מנוסים. מתי ייצור והתקנה לא מקצועיים של מעקות ברזל עלולים להיות מסוכנים? כאשר הם לא עמידים, כאשר המרווחים והצורות יוצרים פתחים ללכידת ידיים ורגליים וכאשר בעת ההתקנה הם לא מחוזקים לקיר באופן שיבטיח שלא ישתחררו. 

תחזוקת מעקות ברזל

תהליכי הייצור וחומר הגלם שמשמש להפקת המעקות הוא המהותי ביותר כשזה מגיע לאחזקה. יש לוודא כי חומר הגלם עומד בכל הסטנדרטים האיכותיים הגבוהים ושתהליכי הייצור מבוקרים, מפוקחים ועומדים בתקנים המקצועיים הנדרשים, כגון תו תקן ישראלי. לבדיקת טיב ואיכות יש, מעבר לבטיחות, חשיבות לפעולות התחזוקה, מאחר וחומר איכותי יגלה עמידות איתנה בפני פגעי מזג האוויר והזמן, סריטות, חבלות ושינויים בניראות. 

תכנון מוקדם

נכון, המעקה במקור הוא תולדה של צורך בתמיכה ואמצעי בטיחות אבל לא רק. מעקות ברזל ניתנים לעיצוב בפרזולים, קימורים ופיתולים, בשפע של צורות ומבנים. מומלץ לנצל את זה הנתון הטבעי של הברזל לצורך קביעת סגנון עיצובי הרמוני בבית ומאותה סיבה גם לא להשאיר את המעקות לסוף הבנייה. הרבה פעמים יש נטייה להכליל את מעקות הברזל ב"פינישים" לבנייה או עיצוב הבית, אולם דווקא תכנון מוקדם יאפשר גמישות יתרה בביצוע הסגנון והעיצוב הרצויים. 

עיצובים במעקות ברזל

אחד היתרונות של מעקות ברזל הוא הנפח הקטן יחסית שהם תופסים ויחד עם זאת, עם הנוכחות המשמעותית שהם מייצרים. מעקות ברזל מאפשרים זרימת אור ואוויר, מגיעים בגרסה עדינה ואלגנטית, קלאסית, כפרית אותנטית, אקלקטית ועוד. את הבחירה צריך להתאים ראשית לצורך הבטיחותי ואם לא תכננתם מראש אז גם לאילוצים מבניים קיימים. בשלב הבא יש לתת מקום לרצונות ולאמירה האישית, שיקבעו האם מעקות הברזל יראו מאסיביים, בעלי קווים ישרים, גימורים פתלתלים ועוד

גימורים וצבע

גימורים וצבע הם החלק החשוב ליצירת השפה העיצובית וזה הזמן לנצל את מגוון המרקמים שמציעים מעקות מברזל, כגון הברזל הטבעי, המראה המולבן, מראה החלודה ועוד. לכל אלו יש להוסיף שיקולים נלווים, כגון אפשרות לתוספת זכוכית שנותנת תחושת קלילות ומרחב, על אף שמבחינת תחזוקה ומראה, יש להיזהר בזכוכית אם לא מעוניינים "להשתעבד" לניקיונה והברקתה, ואותו הדבר תקף לגבי סלסולים מעוטרים בקצוות המעקה. הם יכולים להראות נהדר אבל לא לשכוח שצריך גם לתחזק ולנקות... בעת בחירת הגימורים מומלץ גם להתחשב באפשרויות לשטיפת הרצפות והמדרגות שבסביבת המעקה. מבחר הגימורים הוא רחב ואפשר לבחור גם "תכשיטים" שימושיים יותר, כגון מאחז יד. בכל מקרה, חשוב לשים לב שהגימורים והצבעים עמידים וכן, לזכור שצבעים כהים או במילים אחרות הברזל במצבו הטבעי, עמיד יותר ומצריך פחות תחזוקה.