04-8413171
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

5 דברים שכדאי לדעת על איסכורית

יתרונות פנל איסכורית

איסכורית הינו השם המסחרי שניתן ליריעות פח מגולוון בעוביים שונים המשמשים כחומר גלם ליישומים שונים בענף הבנייה. הפח לרוב צבוע בצבע לבן להגנה אך ניתן להזמינו בצבעים שונים לפי דרישה. לאורך השנים, עלתה דרישתם של מוצרי פח ביישומים שונים בענף הבניה לפתרון נוח וקל לבניה יעילה, זולה ומהירה. היריעות משמשות ליישומי חיפוי, קירוי, גידור, בניית מחיצות, בניית מבנים קלים ותריסים נגללים.

צורתו ההנדסית של הפח המגולוון, המשלבת חתכי טרפז לרוב, מחזקת את יריעת הפח ומקנה ליריעת הפח חוזק מבני בציר האורך המביאים יחס משקל חוזק גבוה מאוד. בשילוב קורות התמיכה והיריעות, נוצר מבנה חזק ואמיד וכל זאת בזמן עבודה קצר להפליא.

יריעות הפח מיוצרות בטכנולוגיה פשוטה יחסית, דבר שמעלה את הכדאיות בבחירת חומר זה כחומר גלם לענפי הבניה, התעשייה והחקלאות.

מאפיינים  

פח האיסכורית מאופיין ביחס משקל מ"ר נמוך, דבר שמאפשר הובלה קלה ומהירה. הדבר מקל על ענפי הבניה והתעשייה וחוסך כספים אדירים של הובלה, בניגוד לחומרי גלם כבדים בהרבה המשמשים לאותה המטרה. רוחב היריעה הוא לרוב 1.20 ואורך היריעה מתחיל באורך מטר אחד ועד ל 6 מטרים. כך שבחיבור של כמה יריעות, מתקבל שטח כיסוי גבוה מאוד בזמן עבודה נמוך. בחיבור היריעות, נוצר אזור חפיפה שנועד למנוע חדירת מים מבין היריעות. כמו כן, אזורי החפיפה מהווים חוזק מבני בציר האורך של היריעה. רוחב הכיסוי לאחר החפיפה הוא מטר אחד. מבנה התמיכה ליריעות משתנה מיישום ליישום כאשר ניתן להשתמש ביריעות ליישומי חיפוי קירוי וגידור. כמו כן, יריעות האיסכורית משמשות לבניית מבנים קלים שלמים כולל המידור בפנים המבנה.

פח האיסכורית מצטיין באורך חיים ארוך יחסית למחירו, דבר שעוזר בבחירתו לפתרון היעיל ביותר למטרות גידור וחיפויי באזורים נידחים. כמו כן, הוא מהווה פתרון לאותם יישומים בפרויקטים ארוכי טווח, כגון תחימת אתרי בנייה ושטחים שהכניסה אליהם צריכה להיות מוגבלת. יש לציין את העובדה כי היריעות יכולות לשמש בשימוש רב פעמי במידה ופירוקן מתבצע כהלכה לפי הוראות יצרן, וכמובן שניתן למחזר שאריות שלא ניתן יותר לבוא איתן בשימוש. פרט חשוב כאשר ענפי הבניה והתעשייה מנסים ליישר קו עם המגמה הגלובלית הירוקה.

יישום והרכבה

השיטה המודולארית המאפיינת את הבניה באיסכורית מקנה גמישות מרבית מבחינה תכנונית והנדסית ויכולת הקמת המבנה לא דורשת אנשי מקצוע מיומנים, פעם שמבנה התמיכה עומד על מקומו. באמצעות קורות תמיכה מעץ המחוברות ביניהן באמצעות ברגים או קורות ברזל מרותכות זו לזו, בונים את מבנה התמיכה שעל גביו מיישמים את יריעות הפח. באמצעות ברגים, קודחים לעץ או לברזל ובהתאמה לחומר מבנה התמיכה מהדקים את יריעות הפח אל המבנה. לברגים שני תפקידים, האחד לרתוק את היריעה למבנה והשני לאטום את חור הקדיחה. הדבר נעשה באמצעות דסקית בראש הבורג העשויה בחלקה העליון ברזל מגולוון, המהווה קפיץ נעילה ובחלקה התחתון גומי שמשמש לאטימה של חור הקדיחה לבורג.   

פנל איסכורית

האיסכורית עומדת בכל תנאי מזג אויר ושינוי אקלים קיצוניים כמאפיין את אקלים ארץ ישראל. בשילוב חומרי בידוד תרמוסטים שונים כמו פוליסטירן או פוליאוריתן, ניתן להגיע לרמות בידוד גבוהות בהתאם לצורך. הפנלים המבודדים משמשים לבנייה מחדרי קירור לענף המזון והחקלאות ועד לחדרים מבוקרי אקלים בענף הרפואה. הפנלים בנויים משתי יריעות פח שבניהם חומר הבידוד בעוביים שונים לפי רמת הבידוד המבוקשת. הפנלים עצמם מייצרים חוזק מבני בפני עצמו, כך שיורד הצורך במבנה תומך בניגוד ליריעות פח האיסכורית.

תחזוקה

תחזוקת האיסכורית הינה נמוכה ביותר. לאחר הרכבת הפנלים או יריעות הפח, יש לטאטא את שבבי הפח שנוצרו כתוצאה מקדיחת הברגים את הפח. במקומות מוצלים בעצים, רצוי לטאטא עלי שלכת ולמנוע היווצרותם על גבי גגות הפח בכדי למנוע מרטיבות הגשם שנכלא בעלים לתקוף את הפח ולפתח חלודה.