04-8413171
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

עיצובים בברזל – כשחוזק ואומנות נפגשים

זוכרים בעל מקצוע העונה לשם נפח? כן, כן, ההוא, החבר של האופה ושל הסנדלר, של הבורסקאי ושל הרתך – חשבתם שמדובר במקצוע נשכח? חשבו שוב! עיצובים בברזל הם הדבר החם הנוכחי, והם משלבים את הטוב מכל עולמות העיצוב.

נפחות ברזל – לעשות טוב עם חומר טבעי וחזק

ברזל הוא אחד החומרים החזקים ביותר בטבע. היינו מצפים שככזה, יזנחו אותו בעלי המלאכה השונים ולא ישושו לעבוד ולעצב איתו, אך נראה שדווקא החוזק שלו הוא זה שמושך אליו ידיים הרעבות ליצירתיות.

ברזל מקצועי משמש לחיזוק מבנים קיימים, אך גם ליצירת אובייקטים שהחוזק שבהם משרת את שימושם, כמו למשל,סבכות (גדרות מתכת הקלועות שתי וערב)שער לחצר, סורגי ברזל או מעקות ברזל. עובדת היותו נוקשה – למעשה, מדובר במתכת החזקה ביותר מבין המתכות – אינה מונעת ממעצבים שונים ליצור עיצובים בברזל. זאת אומרת, לא רק מוצרים העונים על צרכים פרקטיים או כאלה שמתבקש שיהיו עשויים מחומר זה, אלא גם כאלה שתכליתן היחידה היא להיות מעוצבים ודקורטיביים – וגם עשויים מברזל.

קשה לתאר את האושר שבהגמשת חומר החזק ונוקשה, ועיצובו כפי ראות עיניך. כשהחומר החזק נכנע ומתעצב בהתאם לתוצר הרצוי, הוא מקבל חיים חדשים – מעודנים, אך כאלה שעדיין שומרים על הבראשיתיות האדירה שלהם.

יצירת עיצובים בברזל – הפחת חיים חדשים בחומר עתיק

הברזל איתנו כבר 2,500 שנה. בתחילת דרכו הוא שימש ליצירת כלי מלחמה, שבאופן מתבקש היו צריכים להיות חזקים ועמידים. מאז ימים אלו ועם פרוץ המהפכה התעשייתית במאה ה-19, נוצרו מכשירים חדשים שנועדו לעצב בברזל ויצרו שיטות עיבוד חדשות שלא היו קיימות קודם. התוצאה: מפעלים, כלים מתקדמים ומקצוע נפחות שכבר כמעט ואין בו צורך – אחרי הכל, מדוע שיזדקקו האנשים לאדם בודד, כשמכונה מסוגלת לעשות את אותה העבודה במחיר נמוך יותר?

בימינו, על אף התקדמות הטכנולוגיה והעובדה שאין צורך ממשי בזוג ידיים עובדות – נפחות ברזל היא כבר לא מילה גסה. להיפך. היום עוסקים בתחום זה בעיקר אמנים ואנשי רוח, המעוניינים להפיח חיים וליצור ביצירתיות אובייקטים מיוחדים שלא מסוגלים להתחרות, עם כל הכבוד, עם מכונה תעשייתית.

מלאכת המחשבת העדינה בה משתמש נפח ברזל, מולידה יצירות מרהיבות ומיוחדות. נפחות ברזל יוצרת מעקות לבית, שולחנות, כלים דקורטיביים שונים, ראשי מיטה רומנטיים, מדפי ספרים, גדרות ושערים לחצר ואפילו פיסול. בעזרת כלים מודרניים אך עם שמירה על מלאכת הכפיים של פעם, מפיח הנפח בברזל חיים חדשים, מגמיש אותו לרצונו ויוצר תוצרים נהדרים עם פיתוחים מיוחדים, פיתולים ובעיצוב נפלא. 

מודרנה בשילוב שיטות מסורתיות

כיום מקובל יותר לשלב את השיטות המסורתיות הנוהגות בכלים ושיטות בסיסיות עם נפחות ברזל מודרנית. השיטות המסורתיות כוללות שימוש בפטיש, סדן, עבודה בחום, ריקוע וחיתוך בעזרת איזמל, ובעזרת הנפחות המודרנית נוספים לשיטות המסורתיות גם טכניקות של חיתוך, חיבור ועיבוד בברזל בעזרת שימוש בכלים מודרניים – מה שמקצר את זמן העבודה וגם מוציא תחת ידיו תוצרים איכותיים יותר.

נפחות הייתה ועודנה מקצוע מבוקש ומחוזר. התוצרים היוצאים תחת ידיו של הנפח המודרני מעניקים חיים חדשים לברזל, ומבטיחים מוצר שתוחלת חייו הארוכה מבטיחה שימוש לאורך זמן, מבלי שישחק ויהרס. בעזרת אומנות הברזל, כל מוצר או רהיט הופך מפשוט ואנמי למיוחד, מלא חיים ואלגנטי.